Zamów kartę podarunkową

  

Kategorie

home

Prównanie trwałości kolorów mulin

Kiedyś wykonaliśmy test polegający na naświetlaniu czarnych mulin promieniowaniem ultrafioletowym. W ten sposób przyspieszyliśmy bieg czasu i sprawdziliśmy, jak nici wyglądałyby po kilku-, kilkunastu, czy kilkudziesięciu latach - zależnie od tego ile pada na nie światła dziennego. Wyniki możecie zobaczyć tutaj:

http://www.haftix.pl/faq_pl/008/haft_krzyzykowy_008.shtml

Z czasem coraz bardziej doskwierała niepewność, czy przypadkiem czarny barwnik nie jest w jakiś sposób szczególny, czy rezultat byłby taki sam dla innych barw. Dlatego przez kilkanaście miesięcy poddaliśmy eksperymentowi także inne kolory. Tym razem nici wystawione były wyłącznie na działanie światła słonecznego. W takiej ilości, na jaką pozwala polska pogoda.

Nici zostały dobrane tak, żeby w stanie nowym kolory różnych producentów były jak najbardziej zbliżone.

Trwałość kolorów mulin

Zdjęcia nie oddają naocznie widocznego faktu, że niektóre z nici są bardzo wypłowiałe.

Nie da się jednoznacznie uszeregować producentów pod kątem trwałości za wyjątkiem DMC - zdecydowanie wygrywa bitwę. Najdroższą nitkę będziemy polecali do robótek, które mają wytrzymać dziesięciolecia. Będą to przede wszystkim haftowane obrazy.

Czerń DMC prawie nie zmieniła odcienia. Wyblaknięcie zieleni i czerwieni jest widoczne, ale mniejsze niż u innych producentów.

Mieszane osiągnięcia ma Anchor. Kolor czarny prawie nie ustępuje DMC, zielony postawiłbym na równi z DMC, ale za to czerwony wypadł najgorzej w całej stawce.

Daleko dalej za DMCMadeira i Ariadna. Madeira ma bledszy czarny, porównywalny czerwony i lepszy zielony od Ariadny, ale różnice nie są znaczące. Ich wytwórcy mogą pocieszyć się tylko słabym wynikiem Anchora 13.

Ariadna i Madeira znajdą zastosowanie w pracach, które nie muszą cieszyć oczu przez dekady. Trudno zakwalifikować Anchora. Przy okazji wiemy, że następnym razem trzeba poddać próbie wszystkie kolory, żeby zbudować rzetelniejszy obraz sytuacji.

Na razie widzimy zależność taką, że odporność na destrukcyjne działanie czasu idzie mniej więcej w parze z ceną mulin.

 

Lewa strona testowego próbnika. Była względnie dobrze zasłonięta od światła

Muliny osłonięte od światła

 

Prawa strona testowego próbnika.

Muliny napromieniowywane